Reklama

Niebezpieczeństwa mediów społecznościowych i teściów

By 20 czerwca 2020 No Comments

Media społecznościowe stały się miejscem, w którym można dzielić się tym, co dzieje się w naszym życiu, niezależnie od tego, czy są to nasze codzienne doświadczenia, nasze wyjątkowe chwile, nasze obrazy, nasze uczucia lub cokolwiek innego, co chcielibyśmy wiedzieć inni. Facebook, Instagram i SMS (między innymi) również stały się sposobem, w jaki wielu decyduje się łączyć lub komunikować się z innymi, czasami jest to tylko jak będą.

Kiedy badamy ten trend, staje się on coraz bardziej powszechny z każdym nowym „pokoleniowym” użytkownikiem telefonów komórkowych, tabletów itp. W zależności od używanych mediów uzasadnienie jest następujące: jest szybki; nie trzeba przerywać tego, co robi, aby rozmawiać z innymi; To jest łatwe; możesz udostępniać informacje dużej grupie osób jednocześnie, a nie indywidualnie; pozwala to uniknąć rozmowy z konkretną osobą, jeśli nie chcesz; możesz komunikować się wygodnie, a lista jest długa.

Choć ta nowa technologia może być świetna, należy o niej pomyśleć, kiedy jej używasz w jaki sposób wchodzisz w interakcje z przyjaciółmi i rodziną, a zwłaszcza, gdy twoi teściowie są częścią twojej „sieci”. Choć praktyczne są te metody, brak im połączenia emocjonalnego. Nie możesz czuć wpływ, jaki twoje słowa wywierają na innych, ani nie sprawiają, że odczuwają emocjonalny wpływ, jaki mogli wywrzeć na ciebie tym, co powiedzieli; nie możesz „czytać” drugiej osoby na podstawie tego, co napisali na Facebooku lub w jej tekście. Co gorsza, możesz źle odczytać zamiary tego, co napisali. Innymi słowy, całkowicie usuwasz element ludzki między tobą a innymi.

Kiedy są to preferowane przez ciebie metody komunikacji, jak łączysz się emocjonalnie z tymi, którzy są dla ciebie ważni (lub powinni cię zainteresować)? Jak tworzysz poczucie intymności lub osobistego przywiązania? Jak budujesz swoje relacje, aby stać się głębszym, bardziej dynamicznym i cennym dla Ciebie?

Gdy łączysz się z najbliższymi tylko za pośrednictwem mediów społecznościowych, otwierasz drzwi do nieporozumień i problemów z komunikacją. Pozwól, że dam ci scenariusz:

Donna i jej pasierbica Beth mają nieco napięty związek. Mieli ze sobą „sytuacje”, a jednak nie rozmawiali bezpośrednio, aby je rozwiązać. Z zewnątrz wydaje się, że dobrze się dogadują, ale napięcie wydaje się znajdować tuż pod powierzchnią. Dać to; nie wie, czy Beth też to czuje.

Donna próbuje wyciągnąć rękę; najpierw przez rozmowy telefoniczne, ale bez odpowiedzi. Trwa to miesiące, Donna dzwoni i zostawia wiadomości, ale nic nie otrzymuje od swojej synowej. Trochę oszalała, ponieważ nie wie, co zrobić, aby się z nią połączyć. W końcu wyciąga rękę do syna w nadziei, że uda mu się rzucić światło na różne rzeczy. „Mamo, Beth woli, żebyś do niej pisał. Jest naprawdę zajęta i zbyt ograniczona jest rozmowa przez telefon”.

Donna nie rozumie, w jaki sposób ona i Beth mogą mieć związek, a jeszcze lepiej, jak mogą dotrzeć do lepszego miejsca w ich związku przez SMS, ale jest gotowa spróbować wszystkiego, aby połączyć się ze swoją pasierbicą. Chce tylko, żeby mieli jakiś wygodny związek. Sfrustrowana, że ​​nie może rozmawiać z samą Beth, Donna poddaje się. Tak optymistycznie, jak tylko potrafi, mówi do syna: „Dobrze, napiszę do niego”.

Donna czeka chwilę, aby nie wyglądać na zbyt arogancką ani zbyt autorytarną (ponieważ są to słowa, które Beth czasami jej opisywała). Następnie wysyła wiadomość tekstową do Beth. Nie otrzymuje odpowiedzi.

Jak Donna powinna interpretować brak reakcji Beth? Czy Beth używa tej metody interakcji z tekstem, aby uniknąć problemów z macochą? Czy naprawdę jest tak zajęta, że ​​nie może znaleźć czasu na odpowiedź? Skąd Donna zna zamiar braku reakcji Beth? Czy każda z tych kobiet może zmienić (i poprawić) swój związek, jeśli nie ma otwartego sposobu na rozmowę?

A może Rachel, która opublikowała oświadczenie na Facebooku o wyjściu na kolację z koleżanką zaraz po odejściu teściów, mówiąc, że to bardzo potrzebny wieczór. Teściowa widzi komentarz i publikuje notatkę o bardzo potrzebnej imprezie Rachel. Kiedy nie słyszy żartobliwego komentarza Rachel, jej teściowa zaczyna się martwić, niemal do paniki. Boi się urazić Rachel i nie wie, co robić. Wreszcie Rachel dotyka bazy teściową, zupełnie ignorując to, że dosłownie zacisnęła ręce z troską. Teściowa długo przeprasza za wiadomość na stronie Rachel na Facebooku, po czym Rachel się śmieje i mówi: „Twój komentarz nie przeszkadzał mi najmniej. Jestem pewien, że wiesz już, czy to tak było, powiedziałbym ci coś od razu ”.

W obu tych sytuacjach jedna z zaangażowanych osób martwi się, co dalej. To stawia związek w tak niepewnej sytuacji. Ten mniej osobisty sposób interakcji pozostawia szeroko otwarte drzwi na tak wiele nieporozumień i fałszywych spostrzeżeń. Te interakcje, a zatem sama relacja, mogą łatwo wymknąć się spod kontroli i przekształcić w czarną dziurę negatywności.

Wielu z was może powiedzieć: „Moi przyjaciele i rodzina mnie znają. Wiedzą, kiedy żartuję, dokuczam lub po prostu muszę odpuścić. Nie biorą rzeczy osobiście. Chciałbym, żeby moi teściowie nie byli tak wrażliwi. „Jestem pewien, że to prawda, ale największą różnicą między twoimi przyjaciółmi lub rodziną a teściami jest prawdopodobnie to, że mają z tobą historię. Mieli czas się z tobą związać interakcje twarzą w twarz. Prawdopodobnie mieli lata, by widzieć cię we wszystkich sytuacjach i rozwijać interakcje z tobą. W tym czasie nauczyli się (z tobą), jak rozwiązywać problemy, gdy się pojawią, i dlatego, gdy wiadomości lub teksty są pisane i czytane, każda osoba „rozumie” ciebie i intencję stojącą za wiadomością lub tekstem.

Z drugiej strony przyrodni rodzice nie są świadomi wszystkich twoich niuansów i twoich „wewnętrznych” środków komunikacji, przynajmniej jeszcze nie teraz – dopóki nie nawiążesz z nimi bardziej intymnej i osobistej relacji. Aby to zrobić, musisz jednak spędzić z nimi czas twarzą w twarz, który pozwoli ci dowiedzieć się, kim oni są, podczas gdy dowiadują się o tobie. Podobnie jak w przypadku znajomych i rodziny, musisz rozwiązać wszystkie problemy, jakie napotykasz teściów (i ich z tobą), aby stworzyć ten solidny fundament, z którego wszystko relacje są oparte.