Podobnie jak wiele innych branż, przemysł motoryzacyjny zmieniał się przez całe życie. Jedną ze zmian jest sposób wykonywania części do produktu końcowego. Chociaż wiele części maszyny zostało zbudowanych jednocześnie, z których większość była kontrolowana przez ludzi, wiele z tych maszyn jest obecnie sterowanych komputerowo w celu uzyskania większej dokładności.

Obróbka skrawaniem nie zawsze jest stosowana do produkcji części karoserii, ale jest niezbędna w przypadku wielu krytycznych części potrzebnych do eksploatacji pojazdu. Na przykład frezarki są często używane do produkcji elementów, takich jak skrzynie biegów i bloki silnika. Oto kilka specyficznych zastosowań frezarek w przemyśle motoryzacyjnym.

Niektóre części wchodzące do samochodu będą obsługiwane za pomocą narzędzia tnącego. Ten typ narzędzia usuwa małe fragmenty metalu z przedmiotu obrabianego, aby nadać mu określony rozmiar. Mogą również pomóc w kształtowaniu części i wykańczaniu powierzchni, aby produkt końcowy miał bardzo określony rozmiar. Pozwala to na dokładne dopasowanie części do siebie, wydłużając żywotność samochodu, unikając jednocześnie zużycia.

Wiele części samochodowych trzeba ze sobą skręcić. Jest to również drugi przypadek, w którym obrabiarki są używane do uzyskania dokładnego produktu końcowego. Aby tak się stało, otwory są wiercone, wykończone i gwintowane.

Jak wspomniano wcześniej, wiele frezarek stosowanych obecnie w przemyśle motoryzacyjnym jest sterowanych komputerowo. Ten rodzaj obróbki CNC daje znacznie dokładniejszy produkt końcowy. Precyzja z kolei pozwala na produkcję wysokowydajnych urządzeń w porównaniu z tym, co produkowano na początku XX wieku. Obecnie używane maszyny są sterowane przez oprogramowanie komputerowe, które umożliwia bardzo precyzyjne poruszanie się wewnątrz maszyn. Chociaż istnieją pewne odchylenia od rzeczywistej ścieżki w porównaniu z zaprogramowaną ścieżką, co nazywa się błędem konturu, są one minimalne.

Jednym z czynników często branych pod uwagę w tej branży jest cena maszyn używanych do produkcji części samochodowych. Utrzymywanie kosztów produkcji na minimalnym poziomie pomaga utrzymać niższe ceny dla konsumenta. Jednak w tej i wielu innych branżach konieczne jest wyprodukowanie części wysokiej jakości. Chociaż użycie używanych frezarek jest powszechne, dokładność tych maszyn musi być dokładnie zbadana. Na szczęście wiele maszyn stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym jest dobrze utrzymanych, więc można się spodziewać długiej żywotności.

Ponieważ technologia stale się zmienia, zmienia się też sposób, w jaki przemysł samochodowy wytwarza swój produkt końcowy. Dziś frezarka CNC jest używana w przemyśle motoryzacyjnym w wielu częściach do produkcji precyzyjnych części używanych w samochodach, których używamy.