Białko kolagenowe jest jednym z najobficiej występujących białek w tkance ludzkiej i stanowi ok. 25–35% zawartości białka w organizmie. W tym artykule skupiono się na potencjalnych korzyściach z suplementów z czystego kolagenu.

Producenci tych suplementów przedstawiają szerokie twierdzenia na temat korzyści zdrowotnych, z których niektóre są poparte badaniami naukowymi. Inne są bardziej „teoretyczne”.

Zacznijmy od podstaw. Kiedy jesz białko kolagenowe lub inny rodzaj białka, układ trawienny dzieli je na mniejsze jednostki zwane aminokwasami.

Jeśli nie masz wystarczającej ilości białka w diecie i wystarczającej liczby dziewięciu niezbędnych aminokwasów, twoje ciało nie będzie w stanie zbudować nowych komórek i włókien. Na przykład, jeśli trenujesz i próbujesz budować mięśnie, zaleca się przyjmowanie 1 grama białka dziennie. Funt masy ciała poprzez dietę.

Jednak jeśli dana osoba nie jest ostrożna, te dodatkowe gramy białkowe mogą znacznie zwiększyć spożycie kalorii. Dlatego początkowo opracowano suplementy z czystego kolagenu, aby zwiększyć spożycie białka bez znacznego wzrostu spożycia kalorii.

Zauważono, że suplementy z czystego kolagenu wydają się pomagać sportowcom w regeneracji po urazach, takich jak rozdarte więzadła. Teraz są sprzedawane jako dodatek do zdrowych stawów. To, czy jest to naprawdę korzystne, dopiero się okaże. Należy wziąć pod uwagę ogólną dietę.

Najbardziej niezwykłym stwierdzeniem, które widziałem, jest to, że doustne przyjmowanie białka kolagenu wygładza nasze drobne linie i zmarszczki. Mówią, że „podnosi” skórę.

Jak powiedziałem, układ trawienny rozpadnie czysty kolagen na zawarte w nim aminokwasy. Nie ma sposobu, aby ustalić, czy wykorzysta te aminokwasy do stworzenia kolagenów, jednego z białek tworzących włóknistą macierz skóry.

Istnieją badania kliniczne wspierające stosowanie miejscowo stosowanych kremów zawierających kompleksy aminokwasowe, a także inne składniki odżywcze. Stwierdzono, że zwiększają grubość, jędrność i wilgotność skóry, jednocześnie wygładzając drobne linie i zmarszczki.

To nie są kremy zawierające białko kolagenowe. W rzeczywistości zawierają keratyny, miękkie białka, które częściowo odpowiadają za „twardość” skóry.

Jeśli masz zdrową dietę, uzupełnij ją niezbędnymi kwasami, w tym tryptofanem, waliną i lizyną, i pamiętaj, aby uzyskać wystarczającą ilość witamin, zwłaszcza witaminy C. Konieczne jest, aby organizm syntezował kolageny. Dodaj także wystarczającą ilość minerałów, ponieważ są one odpowiedzialne za równowagę nawilżenia skóry. Jeśli zastosujesz się do tych sugestii, prawdopodobnie możesz pominąć suplementy z czystym kolagenem.

Jeśli użyjesz również odżywczego kremu, jednego w ciągu dnia i jednego w nocy, zaczniesz zauważać poprawę zdrowia i wyglądu skóry. Może się to zdarzyć w bardzo krótkim czasie. Podczas badań klinicznych wyniki dobrowolne były widoczne już po trzech dniach.

Nawet torebki i cienie zniknęły, gdy zastosowano żele zawierające walinę i tryptofan. Daj swojej twarzy to, czego potrzebuje, a będzie działać dla Ciebie. Dodatkowe białko kolagenowe nie jest tak naprawdę jedną z rzeczy, których potrzebuje, ponieważ może to zrobić samodzielnie.