Od peelingu twarzy po zabiegi na ustach, wywoływacze zmarszczek, zastrzyki i zabiegi mikroprądowe – kolagen jest obecnie najważniejszym składnikiem produktów przeciwstarzeniowych. I nic dziwnego, dlaczego. Rola kolagenu w procesie starzenia się jest dobrze potwierdzona. Tworząc 80% związków w skórze, kolagen tworzy sieć połączeń, która wspiera jego strukturę komórkową. Z czasem białka, które łączą się z komórkami skóry, powoli zmniejszają się i stają się cienkie (rozebrane), podobnie jak młodzieńcze właściwości skóry na najgłębszym poziomie molekularnym. Po 25 roku życia struktura molekularna tych dużych białek zmienia się i staje się mniej zdolna do pełnienia swojej funkcji. Procesy biologiczne, które powodują, że te duże białka kolagenowe nie wytwarzają ich już tak łatwo, jak kiedyś.

Kolagen jest dziś bardzo interesujący dla badaczy ze względu na jego wszechobecny charakter w strukturze skóry i jego rolę w procesie starzenia. Kolagen jest najbardziej obfitym białkiem i tworzy mocne warstwy i kable, które wspierają strukturę skóry, narządów wewnętrznych, chrząstki i kości, a także wszystkie tkanki łączące pomiędzy nimi. Zawarte w 80% związków skórnych to główne białko jest przedmiotem milionów dolarów wydawanych każdego roku na badania nad kolagenem. Włókna kolagenowe w skórze zawsze się zmieniają, ostatecznie ustępując oznakom starzenia. Z upływem czasu komórki skóry nie tylko wytwarzają go mniej, ale także produkują mniej dokładne kopie. Ten podwójny proces jest podstawową przyczyną starzenia się i jego skutkami.

Jednak nie wszystkie ekstrakty kolagenu wykazują taką samą skuteczność. Komplikacje związane z uzyskaniem tego białka głównego w stanie aktywnym utrudniają produkcję firmom kosmetycznym i farmaceutycznym. Z tego powodu stężenie i jakość kolagenu są niepewne – większość produktów zawierających mniej niż 3% jako składnik, który pozostaje nieaktywny wobec procesów biologicznych, które go wykorzystują.

Jednak ostatnio zespół naukowców intensywnie pracujących w niezależnych badaniach jest być może pierwszym, który zrozumiał znaczenie aktywności biochemicznej w białkach kolagenowych. Dzięki tym badaniom naukowcy i chemicy z Instytutu Chemii w Gdańsku wyodrębnili „żywy” preparat kolagenu, który wykazuje niespotykaną zdolność do walki z przyczyną starzenia się. Badanie może dziś zmienić sposób pielęgnacji skóry przed starzeniem się.

Podczas gdy wielu przeciwników kuracji kolagenowej twierdzi, że kolagen nie może wchłonąć się przez skórę, to niezależne badanie w badaniach nad kolagenem ujawnia nowy rozwój z możliwością tego. Oczywiste jest, że wysokie stężenie, transdermalna absorpcja i aktywność biochemiczna w jakiś sposób przyczyniają się do wydajności kolagenu, pomimo faktu, że poprzednie ekstrakcje kolagenu nie mają zdolności do wchłaniania i rozpoznawania przez procesy biologiczne z jego wykorzystaniem. ,

Być może najważniejszą cechą biologicznie aktywnych związków kolagenowych jest ich zdolność do łączenia się z gęstą, komórkową matrycą skóry, która normalnie blokuje wchłanianie. Podobieństwo strukturalne aktywnego białka do białek skóry działa jako bilet wstępu do procesów biologicznych, które go wykorzystują, umożliwiając produktowi wchłanianie i skuteczne uzupełnianie obniżonego poziomu kolagenu.

Mimo to skuteczność nowo opracowanego preparatu kolagenowego polega na zdobywaniu szerokiej opinii konsumentów jako skutecznego środka zapobiegającego oznakom starzenia. Jak zauważa Harry Klenda, prezes i dyrektor generalny Baltic Collagen, w najczystszym i aktywnym stanie kolagen okazuje się wieloczynnikowym rozwiązaniem rosnącej przyczyny starzenia się.

Jedynym sposobem, aby naprawdę rozpoznać skuteczność aktywowanego kolagenu, jest uzasadnienie wymagań marketingowych dowodami eksperymentalnymi i rygorystycznymi próbami klinicznymi. Metodologia ta potwierdza skuteczność biochemicznie aktywnego kolagenu. Dowody eksperymentalne potwierdzają, że aktywność biochemiczna zastosowanego kolagenu powoduje znaczące zmiany we właściwościach starzenia się skóry.

W kontrolowanym badaniu z udziałem 20 uczestników testujących skuteczność bioaktywnego kolagenu, każdy respondent zauważył bezpośrednie różnice od momentu aplikacji: zwiększoną jędrność, zniesione zmarszczki, gładką powierzchnię skóry, przywrócone wiotkość i zauważalne różnice w elastyczności. Grupa kontrolna stosująca nieaktywny związek kolagenowy nie zgłosiła takich różnic. Respondenci, którzy kontynuowali czterotygodniowy reżim leczenia z użyciem biologicznie aktywnego kolagenu, zauważyli skumulowane zmiany w ich wyglądzie. Wyniki długotrwałego użytkowania mierzono za pomocą kombinacji mediów wejściowych, takich jak zdjęcia przed / po, zbieżne opinie różnych ekspertów, pomiar grubości skóry i subiektywne oceny uzyskanych wyników.

Dzięki próbom klinicznym i eksperymentom przeprowadzonym w Instytucie Chemii w Gdańsku zidentyfikowano eksperymentalnie biochemicznie aktywny kolagen na sześć różnych sposobów. Od momentu aplikacji skóra użytkownika przechodzi wyjątkowy efekt liftingu. Zmniejsza to zmarszczki, a skóra staje się grubsza, jędrniejsza, gładsza i bardziej elastyczna. A ponieważ zmarszczki pojawiają się z powodu braku elastyczności skóry, zwiększenie elastyczności chroni przed ewoluującą przyczyną starzenia się.

Oprócz oczywistych korzyści z przywrócenia elastyczności i zmniejszenia poziomów kolagenu, dowody eksperymentalne potwierdzają, że ten aktywowany kolagen „stwarza środowisko, które sprawia, że ​​komórki wytwarzające kolagen (fibroblasty) są bardziej aktywne, a tym samym zwiększa produkcję własnego kolagenu”, potwierdza artykuł w Archives of Dermatology.

Dalsze badania przeprowadzone na University of Michigan wykorzystują spektroskopię magnetycznego rezonansu jądrowego do badania białek czynnika wzrostu fibroblastów w roztworze. Dzięki tym badaniom potwierdzono stabilizowaną przez nerki, ale aktywną cząsteczkę kolagenu, być może oznaczającą pierwszą generację przeciwstarzeniowych produktów do pielęgnacji skóry ukierunkowanych na bezpośrednią przyczynę starzenia.

Jednak do maja 2009 r. Wcześniejsze wersje biochemicznie aktywnego kolagenu nie były jeszcze sensacyjnym odkryciem. W 2002 r. Przeprowadzono wstępne badania nad aktywnym preparatem kolagenu pod warunkiem, że wykazywał on jedynie aktywność biochemiczną w granicach temperatur 41 i 59 stopni Fahrenheita. Ponadto cząsteczka kolagenu rozpadłaby się na fragmenty. Był to poważny problem dla badaczy; Kontynuowano jednak badania uzupełniające, dopóki nie nastąpił kolejny znaczący postęp technologiczny, prowadząc projekt w nowym kierunku.

W 2009 r. Pierwsi producenci aktywowanego związku odkryli bardziej wyrafinowany preparat kolagenu o dramatycznych właściwościach leczniczych. Dzięki opatentowanej technologii cząsteczka kolagenu została z powodzeniem ustabilizowana (utrzymywana razem) przez mechanizm wzmacniający wykorzystujący hydroksyprolinę – związany z wodorem mechanizm wzmacniający połączony z cząsteczką kolagenu i utrzymujący ją razem. Hydroksylowana wersja aminokwasu, proliny, jest ważnym składnikiem białka kolagenu. A po udanym połączeniu i usieciowaniu z kolagenem wzmacnia dużą cząsteczkę i utrzymuje nienaruszoną integralność strukturalną oraz najcenniejsze właściwości.

Potężne siły międzycząsteczkowe (wiązania wodorowe), które wzmacniają strukturę molekularną, są tymi samymi siłami aktywnymi, które przyciągają cząsteczkę do matrycy białkowej w skórze. Punkty przyciągania działają jak chemiczne uchwyty, które przyczepiają się do matrycy komórkowej skóry jak magnes, napinając ją i wzmacniając podstawowe konfiguracje białek, których niedobór umożliwia wypadnięcie komórek skóry z linii.

Oprócz zdolności do jednoczenia się i wchłaniania w sieć komórkową skóry, jak zauważa Harry Klenda, prezes BCI, badania kliniczne wskazują, że opatentowany związek kolagenu neutralizuje i chroni przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Nic dziwnego, że wolne rodniki przyspieszają proces starzenia. Ciało ludzkie składa się ze wyspecjalizowanych komórek, z których każda pełni określoną funkcję. W miarę starzenia się wolnych rodników, zwanych niszczącymi atomami lub cząsteczkami, sąsiednie komórki są powoli niszczone. Gdy wolny rodnik atakuje pobliski atom, kradnie elektron, aby się ustabilizować. Ale pobierając elektron z innej substancji chemicznej, cząsteczka dawcy sama w sobie staje się wolnym rodnikiem, a proces się powtarza. Reakcja łańcuchowa (znana jako propagacja) może trwać tysiące zdarzeń. Jest to szkodliwe i każde zdarzenie starzeje się każdego dnia.

Jednak dalsze dowody eksperymentalne sugerują, że wolny rodnik nieznacznie uszkadza podczas atakowania „luźnego” białka lub innej cząsteczki w ciele, podczas gdy wolny rodnik atakujący integralne białko kolagenowe w skórze powoduje przerwanie nici kolagenowej. Gdy białka w skórze ulegają większej liczbie pęknięć, traci swoją elastyczność. Skóra staje się cienka i zwiotczała.

Komórki na zewnętrznej warstwie naskórka skóry są codziennie poddawane 5000 atakom wolnych rodników. A ponieważ liczba uszkodzonych komórek stale rośnie, rośnie również zapotrzebowanie na przeciwutleniacze. Jednak wraz ze spadkiem zdolności do wytwarzania przeciwutleniaczy we własnej obronie proces starzenia przyspiesza z każdym rokiem.

Dowody eksperymentalne potwierdzają, że kolagen w stanie aktywnym chroni przed wolnymi rodnikami na dwa sposoby, informuje Harry Klenda, prezes BCI: Działa jako ofiara ataku wolnych rodników i uszczelnia zanieczyszczenia generowane przez wolne rodniki w środowisku. Preparat przyciąga wewnętrznie wytworzone rodniki jako magnes, a jednocześnie osłania wprowadzane z zewnątrz wolne rodniki przed przemieszczaniem się przez barierę skórną.

Zastosował kolagen [loose collagen protein] jest atakowany, zanim wolne rodniki dostaną się do wewnętrznie przyłączonych białek kolagenu w skórze; uszczelnia również stresory środowiskowe, które powodują starzenie: zanieczyszczenie, metale ciężkie i procesy biochemiczne. Jest to zsynchronizowany kompleks o podwójnym (nakładającym się) działaniu przeciwutleniającym; Codzienne stosowanie aktywowanego kolagenu to dzień, w którym skóra się nie starzeje.

Analizując korzyści płynące z aktywności biochemicznej, czystości i chłonności, wydaje się, że nowe osiągnięcia w branży kosmetycznej mogą się znacznie rozwinąć dzięki temu nowemu odkryciu w badaniach nad kolagenem. Dzięki tym badaniom pojawiła się nowo ustabilizowana, ale aktywna cząsteczka kolagenu o niespotykanej zdolności do wchłaniania i łączenia ze starzonymi białkami – być może oznaczając pierwszą generację produktów do pielęgnacji skóry ukierunkowaną na bezpośrednią przyczynę starzenia w przeciwieństwie do skutków. Wyniki kliniczne przynoszą również obiecujące odkrycia do uniwersalnych zastosowań w przemyśle medycznym.